Nasz Patron

Józef Drożdż został wybrany na patrona Szkoły Podstawowej nr 23 w Bielsku-Białej  przez rodziców, uczniów,  nauczycieli i pracowników  szkoły. Józef Drożdż jest wielkim autorytetem dla wszystkich mieszkańców Bielska-Białej, a w szczególności Kamienicy. Decydując się na wybór tego zasłużonego człowieka na Patrona naszej szkoły, braliśmy pod uwagę Jego mądrość, życzliwość, niekwestionowany autorytet moralny oraz wkład w walce o wolność Ojczyzny.

Józef Drożdż urodził się w Kamienicy 22 stycznia 1918 roku. Swą edukację rozpoczął w tutejszej Szkole Powszechnej. Przed wybuchem wojny podharcmistrz Józef Drożdż był zastępcą komendanta bielskiego hufca harcerskiego. We wrześniu 1939 roku Józef Drożdż kierował Pogotowiem Harcerskim w Bielsku i Białej, przejmując praktycznie całą służbę porządkową w mieście. W swoim życiu przetrwał więzienia i obozy koncentracyjne, na początku Auschwitz, a następnie Gusen II. Tam doczekał wyzwolenia. W hitlerowskiej niewoli spędził 53 miesiące. Po wojnie na nowo tworzył zręby bielskiego harcerstwa. Pracował jako nauczyciel i wychowawca w bielskich szkołach, był aktywnym działaczem sportowym oraz organizatorem niezliczonych turniejów i zawodów. Z jego inicjatywy i w dużej mierze dzięki jego fizycznej pracy w połowie lat sześćdziesiątych przy bielskim parku Słowackiego powstał stadion lekkoatletyczny (dziś nosi jego imię), a także tereny rekreacyjne na straceńskich bulwarach.  Przez wiele lat działał w związkach kombatanckich, w tym zwłaszcza w Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. W 2002 roku dzięki jego uporowi na cmentarzu komunalnym w Bielsku-Białej Kamienicy odsłonięty został okazały pomnik ofiar hitlerowskich obozów i więzień, uzupełniony później tablicami, zawierającymi nazwiska ponad dwóch tysięcy mieszkańców Podbeskidzia, zamordowanych przez hitlerowców w więzieniach i obozach koncentracyjnych.

Mimo swych dramatycznych przeżyć i niezliczonych zasług był człowiekiem skromnym, życzliwym ludziom i zawsze uśmiechniętym. W swym bogatym zestawie medali, odznaczeń i tytułów miał między innymi Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz nadany przez dzieci Order Uśmiechu. Jego nazwisko zostało wpisane do Księgi Zasłużonych dla Bielska-Białej. Józef Drożdż zmarł 12 kwietnia 2012 roku w bielskim Szpitalu Ogólnym. Został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Kamienicy. Był legendą Bielska-Białej i nią pozostanie – tym bardziej, że od września 2013 roku jest patronem harcerek i harcerzy z Hufca Beskidzkiego ZHP.

Jesteśmy przekonani, że wybór Pana Józefa Drożdża na patrona szkoły  pomoże kształtować ludzi światłych, wrażliwych i gotowych do pracy nad dziełem tworzenia świata piękniejszego, lepszego i bardziej sprawiedliwego.

Wywiad z uśmiechniętym panem Józefem.