OGÓLNOŚWIATOWA „KAMPANIA 19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY”

Ogólnoświatowa „Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” ma na celu przeciwdziałanie przemocy, budowanie właściwych postaw i skuteczne reagowanie na przemoc poprzez przygotowanie w środowisku lokalnym działań o charakterze edukacyjnym  i profilaktycznym. Pomysłodawcą „Kampanii 19 dni” jest genewska organizacja zajmująca się ochroną praw kobiet i dzieci – Women´s World Summit Foundation. W Polsce od 2014 roku „Kampanię 19 dni” koordynuje Fundacja Po Drugie.

Jest to inicjatywa niesłychanie potrzebna we współczesnym świecie. Ma międzynarodowy zasięg i trwa od 1 do 19 listopada. To właśnie wtedy instytucje oraz organizacje, które wspierają dzieci i młodzież mówią głośno: STOP PRZEMOCY!

Już drugi rok z rzędu bierzemy udział w działaniach kampanii. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi: #10sekund. Ile możesz zrobić w ciągu 10 sekund, żeby powstrzymać przemoc?” W ramach projektu w naszej Szkole zostały przeprowadzone zajęcia o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym, a na szkolnych korytarzach zawisły gazetki informacyjne. Dzieci wzięły udział w konkursie na plakat promujący właściwe zachowania, zaś 15 listopada został ogłoszony „Pomarańczowym Dniem” – wtedy to uczniowie i nauczycielek, na znak sprzeciwu wobec przemocy, ubrali pomarańczowe stroje i przypięli specjalne wstążki. Najstarsze klasy uczestniczyły w webinarze: „#10 sekund - nie odwracaj wzroku, reaguj”. Wspólnie staraliśmy się zwrócić uwagę na to, że 10 sekund wystarczy, żeby kogoś skrzywdzić, pominąć, nie dostrzec. Ale to też wystarczający czas, żeby zauważyć i pomóc.

Działania kampanii nie zakończą się 19 listopada. Każdego dnia będziemy uwrażliwiać, wyjaśniać jak reagować na przemoc i sytuacje, które budzą niepokój. Będziemy pokazywać jak ważne jest to, co może zrobić każdy z nas.