O szkole

Historia naszej szkoły to 90 lat dziejów dzielnicy i Polski. Rok 1920 był rokiem szczególnym dla narodu polskiego, a w szczególności dla społeczności Kamienicy. Powstała Polska Szkoła Państwowa, której założycielem był Alojzy Kołodziej. Początkowo do szkoły uczęszczało 37 uczniów. Uczyli się w jednej z sal budynku szkoły niemieckiej. Kiedy w 1922 roku A. Kołodziej został przeniesiony do szkoły w Jasienicy na jego miejsce powołano Adama Gazura. Kierował on szkołą do 1939 roku. W tym czasie działało Koło Polskiej Macierzy Szkolnej, w którym pracowali nauczyciele: Paweł Wiewiórka, Maria i Walenty Jeleśniańscy, Franciszek Drozd oraz założyciel koła A. Gazur. Ściśle współpracowali z ówczesnym inspektorem szkolnym Klemensem Matusiakiem oraz ks. Robertem Kliszem. Chcieli oni osłabić wpływ bogatej i wszechwładnej mniejszości niemieckiej, rozwijając świadomość polską wśród mieszkańców Kamienicy. Rozwój polskiej szkoły w Kamienicy przerwała II wojna światowa.

Po wojnie nauka w naszej szkole rozpoczęła się 29 marca 1945 roku. Kierownikiem został Stanisław Cieśla. Przyjęto 102 uczniów do VI oddziałów. Problemy były wielkie, brakowało podręczników, a 70 % dzieci nie rozumiało polskiej mowy. Oba budynki wymagały generalnego remontu. Nie brakowało jednak zapału ówczesnym pedagogom. Już 15 maja 1945 roku powstały męskie i żeńskie drużyny harcerskie - zgodnie z przedwojenną tradycją. Nabożeństwo w kościele rozpoczynało i kończyło rok szkolny. Brali w nim udział kierownik, nauczyciele, uczniowie. W 1948 roku S. Cieśla został aresztowany. Dla szkoły, jej kierowników i dla całego narodu nastały ciężkie lata stalinizmu. Kolejny kierownik szkoły - Sadkowski, przypłacił ten czas utratą zdrowia. W latach 1949-54, kiedy kierował szkołą, był inwigilowany przez UB.

W latach 60-tych przeprowadzono reformę szkolnictwa obejmującą klasy V-VII. Polegała ona na wprowadzaniu zmian programowych i wydłużeniu nauki w szkole o jeden rok – wprowadzono klasę VIII. Kierownikiem szkoły w tych latach był Feliks Szyma. Był to czas intensywnego szkolenia nauczycieli i zacieśniania współpracy rodzicami. W tym czasie działało w szkole 10 kół zainteresowań, istniała również stołówka. Lata 70 -te to czas spokojnej nauki. Niestety, budynki szkolne popadały w coraz większą ruinę. Wszystko to radykalnie się zmieniło, kiedy dyrektorem została Renata Marek. Dzięki jej przedsiębiorczości zmodernizowano oba budynki i przeprowadzono generalne remonty. Niestety nastał kryzys lat 80-tych który wstrzymał dalsze prace. Przez 60 lat istnienia szkoła nie miała patrona. Dopiero 8.11.1980 roku, z nakazu ówczesnego kuratora, doszło do nadania szkole imienia Wandy Wasilewskiej, która była patronką przez 10 lat.

Nowy etap w życiu szkoły wiąże się z kolejnym podmuchem historii - przełomem lat 90-tych i osobą obecnego dyrektora - Janusza Wójcika. Przeprowadził on dalszą modernizację szkoły, liczne remonty. Doprowadził do wybudowania sali gimnastycznej i powstania Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnego, w skład którego wchodzą: Szkoła Podstawowa nr 23 i Gimnazjum nr 22.